Till toppen

Medarbetare

Mattias Andersson

Grundare & VD

Mattias Andersson är en ung Entreprnör som har huvet på skaft! Medlem i nätverket Young Entrepreneurs of Sweden "YEOS", detta är ett exklusivt nätverk för unga framgångsrika Entreprenörer i Sverige. År 2017 vann Mattias Stjärnföretagaren.

mattias@maccab.se

Ardavan Khoshnood

Medicinskt Ansvarig
Ardavan är specialistläkare i Akutsjukvård vid Skånes Universitetssjukhus i Lund och har också en masterexamen i Kriminologi från Malmö Universitet, där han också verkar som kriminolog. Sedan november 2017 är han även Doktor i Medicinska Vetenskaper (PhD) och postdoktoral forskare vid Lunds Universitet.

ardavan@maccab.se

Rebecka De Geer

Projektchef

Mariaana Raun

Resultatenhetschef, Stockholm/Mälardalen
Marianna är legitimerad sjuksköterska med specialistutbildning i ambulansjukvård

mariaana@maccab.se

Johnny Petterson

Resultatenhetschef, Dalarna
Johnny är legitimerad sjuksköterska med mångårig erfarenhet inom ambulansjukvården.

johnny@maccab.se

Andreas Weister

Resultatenhetschef, Småland
Andreas är legitimerad sjuksköterska med specialistutbildning i ambulansjukvård

andreas@maccab.se

Peter Frankson

Resultatenhetschef, Skåne
Peter är legitimerad sjuksköterska med pågående specialistutbildning i ambulansjukvård

peter@maccab.se

Henrik Nilsson

Teknisk chef

Henrik är universitetsutbildad i evenemangssäkerhet samt har också mer än 10 års erfarenhet som brandman, tillika stationsansvarig. Han har även varit egenföretagare med förmedling av begagnade brandbilar, ambulanser och utrustning.

År 2014 startade han RescueRENT AB för uthyrning och förmedling av ambulans- och räddningstjänster. henrik@maccab.se